Yeni: Sınavlar düzenleme
Kayıt Ol
×
güvenlik kodu

Matematik Başarısını Artıracak Yöntemler

Matematik Başarısını Artıracak Yöntemler

Matematik dersi işlem ağırlıklı bir ders olmasına karşın içerisinde okuduğunu anlama – aşamalı ilerleme – problem çözme basamakları bulunur. Bu yüzden matematik dersi sistemli çalışmayan öğrencileri zorlayan bir derstir.

Ders başarısı için okula devam önemlidir. Matematik dersi çalışan öğrenciler öncelikle devamsızlık konusunda dikkat etmelidir çünkü art arda kaçırılan matematik derslerini telafi edemezlerse hem kaçırılan konuyla ilgili hem de bu konuyla ilgili olan devamındaki konularda öğrenci açısından verim sağlanamaz.

İlkokuldan ortaokul son sınıfa kadar matematik dersinde işlenen konular birbirinin alt yapısını oluşturacak şekilde aşamalılığa sahiptir. Bu yüzden özellikle 8.sınıfa gelmiş bir öğrenciden temel konularda bazı yeterlilikler beklenir. Dört işlem bunların en başında olanıdır ve bununla birlikte 5-6 ve 7.sınıflarda işlenen önemli konuların da belli seviyede öğrenci tarafından yapılabiliyor olması matematikteki başarıyı artıracaktır.

Bu durumda başarısı düşük öğrenciler öncelikle bazı konulara vakit ayırarak bu konulardaki eksikliklerini tamamlamalıdır(*1).

Bu konulara hakim başarısı daha iyi olan öğrenciler de bu tekrarı yaptıktan sonra yeni konu için çalışmalara başlamalıdır. Matematikte başarı bol soru çözmekten geçer. Bu yüzden konulara ilişkin olabildiğince fazla sayıda ve fazla çeşitte soru çözmek önemlidir. 

Nitelikli liselere giriş sınavında öğrenciler hızlı çözüm üretme, işlem çözme becerisi, okuduğunu anlamayı gerektiren problem durumlarıyla karşılaştırılarak müfredat dahilinde bu soruların cevapları istenecektir. Dolayısıyla bu sınava girecek her öğrencinin öncelikli olarak sınıf düzeyinde kazanımlara hakim olması beklenmektedir.

 (*1)8.sınıf öğrencisi için şu konulara hakimiyet önemlidir:

  • Tamsayılarla 4 işlem (7.sınıf)
  • Rasyonel sayılarla 4 işlem (7.sınıf)
  • Rasyonel sayının ondalık karşılığını bulma (7.sınıf)
  • Ondalık sayıyı rasyonel yazma (7.sınıf)
  • Üslü ifadeler (7.sınıf)
  • Çarpanlar ve Katlar (6.sınıf)

Yazar

Yazar

0Mehmath Ali


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile
<