Yeni: Sınavlar düzenleme
Kayıt Ol
×
güvenlik kodu

2018 Liselere Giriş Sınavı (LGS) Değerlendirmesi

2018 Liselere Giriş Sınavı (LGS) Değerlendirmesi

Liselere Giriş Sınavı 2 Haziran 2018 tarihinde nitelikli liselere gitmek isteyen ve başvuruda bulunan öğrencilere uygulandı. Sınavda Türkçe, İnkılap, Din, İngilizce toplamda 50 soru sözel ve Matematik, Fen toplamda 40 soru sayısal olmak üzere 90 soru öğrencilere yöneltildi ve öğrencilerden cevaplandırılması istendi. 

Liselere giriş sınavıyla ilgili sınav sisteminin netleşmesinin ardından yetkilililer sınavın zor olacağını, okuduğunu anlama ve işlem yapma becerisinin yanında analitik düşünme ve problem çözmenin de önemli olduğunu vurguladı. Nitekim öyle de oldu. 

Öncelikli olarak sınav süresiyle ilgili bir değerlendirmede bulunacak olursak liselere giriş sınavının Matematik testi bölümünde öğrencilere 20 soru yöneltildi. Sayısal bölüm toplamda 40 soru 60 dakikasüre öğrencilere verildi. Bu süre içerisinde öğrencilere sorulan 20 matematik sorusu incelendiğinde öğrencilerin soruyu okuyup anlaması, düşünme ve işlem aşamasına geçmesi ve soruyu çözmesi için en az 45 dakikalık bir sürenin verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Gerek soruların yapısı, gerek sorularda işlemsel kısımlar öğrencilerin Matematik sorularının çoğunu yetiştirememesi ile sonuçlandı. Nitekim bu sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Matematik net ortalamasıyla da anlaşılacaktır. Bu manada özellikle boş ortalamasına dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Matematikte öğrencilere sorulan 20 sorunun gçlük düzeyleri 8.sınıf düzeyine hemen hemen uygun olsa da her sorunun zor olması, birden fazla iç içe geçmiş çözüm aşamasının bulunması, şıklarla birlikte değerlendirilecek soruların bulunması öğrencilerin sınavda oldukça zorlanmasına neden olmuş, özellikle soru çözmeye başladıktan sonra 4, 5, 6.sorudan sonra öğrencilerde strese sebep olmuştur. Bu da öğrenci görüşleriyle birlikte ortaya çıkmaktadır.

Bununla birlikte özellikle şekilli bir soruda kıllanılan görselin soru çözümünde orantısız bir şekilde çözümde yer alması çözüm yapan öğrencilerin dikkatinden kaçmamış ve bu durumdan dolayı zaman kaybı yaşadıklarını, bu sorunun tekrar değerlendirilmesi gerektiğini gündeme getirmiştir.

Sınavla ilgili görüşlerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz. SAYGILAR:


Yazar

Yazar

0Mehmath Ali


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile

Gizlilik Sözleşmesi (KVKK)

Ayirac.com'da bütün multimedya içerikler, kullanıcı yorumları gibi her türlü içeriklerin, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 No'lu "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" çerçevesinde korunmaktadır ve Ayirac.com'un yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kullanılamaz.

Ayirac.com kullanıcılarının bilgilerini herhangi bir şekilde üçüncü kişilerle paylaşmamayı taahhüt eder. Ayirac.com üzerinde Google Analytics aracılığıyla site trafiği izlenmektedir. Ayirac.com kullanıcıları sistemi kullanarak verilerinin Google Analytics aracılığıyla takip edilmesini de onaylamış olur.

Ayirac.com isimli platformumuz, yasalara, içeriklerin telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı ilke edinmiş bir platformdur. Ayıraç 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"da tanımlanan ‘içerik sağlayıcı’ olarak hizmet vermektedir. İlgili yasa çerçevesinde, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, platformumuz ‘uyar ve kaldır’ prensibiyle hareket etmektedir. Herhangi bir haber veya içerik ile ilgili rahatsızlık duyan, haberin gerçekliğinden şüphe duyan veya eser niteliği taşıyan içeriklerin telif haklarının ihlal edilmesi yoluyla yasal olmayan bir şekilde paylaşıldığını ve yasal hakların çiğnendiğini düşünen hak sahipleri ile meslek birlikleri, [email protected] mail adresi üzerinden site yönetimine ulaşabilirler. Mail adresine şikayet ve talepler avukatımız tarafından incelenerek ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden derhal kaldırılacaktır. Sitedeki tüm harici linkler farklı bir sayfada açılır. Ayirac.com harici linkler ile ilgili sorumluluk kabul etmez.