Yeni: Sınavlar düzenleme
Kayıt Ol
×
güvenlik kodu

Günlük Plan (Ders Planı) Nasıl Hazırlanır?

Günlük Plan (Ders Planı) Nasıl Hazırlanır?

Öğretmenler anlatacakları konuyu daha önceden hazırlanarak derse başlarlar. Bu hem konunun daha iyi aktarılması hem de konu işlemede nerelere dikkat edileceği, hangi kısımların öğrencilere aktarılacağı, konunun hangi bölümüne girilmeyeceğini öğretmenlere gösterir. Öğretmen kılavuz kitapları öğretmenlerin işleyecekleri konularda nerelere dikkat edeceği konusunda yol gösterici kaynaklardandır. 

Öğretmen kılavuz kitapları eğitim-öğretim yılına ait müfredata uygun olarak hazırlanmaktadır. Dolayısıyla öğretmen kılavuz kitabının olması ne kadar olumlu bir taraf olsa da olmaması durumunda -hangi konular anlatılacak?- gibi sorular cevabını Talim terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlanan ve yayınlanan müfredatta açıkça gösterilmektedir.

Yayınlanan müfredatta konu ve kazanımlarla birlikte belirtilen açıklamalar dikkate alındığında öğretmenlerin öğrencilere ne aktaracağı ve hangi kazanımları gözleyeceği de belli olmaktadır. 

Peki öğretmen kılavuz kitabının olmaması durumunda öğretmenler ne yapacaklar? MEB Eğitim Öğretim Çalışmalarının Planlı Yürütülmesine İlişkin Yönerge’nin 12. Maddesinde;                                                                                                                       

“Öğretmen kılavuz kitabı bulunan derslerde, kılavuz kitap, ders plânı yerine kullanılır. Öğretmenin ihtiyaç duyması hâlinde, okulun şartlarına göre kılavuz kitaplarda yer alan plânların dışında da öğretim programına uygun ders planı hazırlanıp uygulanabilir. Ders defterine uygulanan etkinliğin adı veya etkinliğin ilgili olduğu kazanım yazılır.” Ve “Öğretmen kılavuz kitabı bulunmayan dersler için, eğitim-öğretim kurumlarında bir veya birkaç ders saati için sınıf öğretmeni, alan (branş) öğretmeni ve/veya zümre öğretmenleri tarafından ders plânı hazırlanır ve uygulanır.”    

ifadesi açıkça gösteriyor ki öğretmen kılavuz kitabı bulunmayan öğretmenler ders planı hazırlamak durumunda. Bununla birlikte bazı derslerde öğretmen kılavuz kitabı sene başında öğretmenlere dağıtılmaktadır. Öğretmen kılavuz kitabını almayan öğretmenlerde ders planı hazırlamak durumundalar. 

Ders plânı hazırlanırken;

a) Dersin doğası ve öğretim basamağındaki diğer derslerle olan ilişkisi,

b) İşlenecek konu örüntüsü,

c) Öğrencinin kazanımları ve hedef davranışları,

d) Konunun işleneceği tarih ve olası süre,

e) Konunun en etkin biçimde işlenebilmesi için gerekli olan eğitim araç-gereç ile başvurulacak kaynakları,

f) Öğrenme-öğretme süreçlerine yönelik etkinlikler, gerekiyorsa güvenlik önlemleri, deney ve gözlemi,

g) Konunun işleneceği sınıftaki öğrencilerin bireysel özellikleri ve farklılıklarının öğretim sürecinde göz önünde bulundurma,

h) İhtiyaçlarını belirleme ve öğrenme-öğretme yaşantılarında değerlendirme süreci,

i) Öğrenme-öğretme sürecini değerlendirmeye yönelik ölçme etkinlikleri ve değerlendirme yaklaşımı

saptanır. 

:::ÖRNEK GÜNLÜK PLANLAR:::


Yazar

Yazar

0Mehmath Ali


Yorumlar

  1. ayağınıza sağlık tşk edrm

    civan (Ziyaretci) 28 Tem 2018 12:54

  2. Cok isime yaradi saolun🙌🙌🙌🙌🙌🙌🙌🙌

    Mamoş (Ziyaretci) 09 Haz 2018 13:26

  3. 5. sınıf matematik günlük planları... Üçgenler ve çokgenler ikonuları. Emeğiniz için şimdiden teşekkürler... .

    Gülistan (Ziyaretci) 08 May 2017 15:00

Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile

Gizlilik Sözleşmesi (KVKK)

Ayirac.com'da bütün multimedya içerikler, kullanıcı yorumları gibi her türlü içeriklerin, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 No'lu "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" çerçevesinde korunmaktadır ve Ayirac.com'un yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kullanılamaz.

Ayirac.com kullanıcılarının bilgilerini herhangi bir şekilde üçüncü kişilerle paylaşmamayı taahhüt eder. Ayirac.com üzerinde Google Analytics aracılığıyla site trafiği izlenmektedir. Ayirac.com kullanıcıları sistemi kullanarak verilerinin Google Analytics aracılığıyla takip edilmesini de onaylamış olur.

Ayirac.com isimli platformumuz, yasalara, içeriklerin telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı ilke edinmiş bir platformdur. Ayıraç 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"da tanımlanan ‘içerik sağlayıcı’ olarak hizmet vermektedir. İlgili yasa çerçevesinde, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, platformumuz ‘uyar ve kaldır’ prensibiyle hareket etmektedir. Herhangi bir haber veya içerik ile ilgili rahatsızlık duyan, haberin gerçekliğinden şüphe duyan veya eser niteliği taşıyan içeriklerin telif haklarının ihlal edilmesi yoluyla yasal olmayan bir şekilde paylaşıldığını ve yasal hakların çiğnendiğini düşünen hak sahipleri ile meslek birlikleri, info@ayirac.com mail adresi üzerinden site yönetimine ulaşabilirler. Mail adresine şikayet ve talepler avukatımız tarafından incelenerek ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden derhal kaldırılacaktır. Sitedeki tüm harici linkler farklı bir sayfada açılır. Ayirac.com harici linkler ile ilgili sorumluluk kabul etmez.