Yeni: Sınavlar düzenleme
Kayıt Ol
×
güvenlik kodu

Günlük Plan (Ders Planı) Nasıl Hazırlanır?

Günlük Plan (Ders Planı) Nasıl Hazırlanır?

Öğretmenler anlatacakları konuyu daha önceden hazırlanarak derse başlarlar. Bu hem konunun daha iyi aktarılması hem de konu işlemede nerelere dikkat edileceği, hangi kısımların öğrencilere aktarılacağı, konunun hangi bölümüne girilmeyeceğini öğretmenlere gösterir. Öğretmen kılavuz kitapları öğretmenlerin işleyecekleri konularda nerelere dikkat edeceği konusunda yol gösterici kaynaklardandır. 

Öğretmen kılavuz kitapları eğitim-öğretim yılına ait müfredata uygun olarak hazırlanmaktadır. Dolayısıyla öğretmen kılavuz kitabının olması ne kadar olumlu bir taraf olsa da olmaması durumunda -hangi konular anlatılacak?- gibi sorular cevabını Talim terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlanan ve yayınlanan müfredatta açıkça gösterilmektedir.

Yayınlanan müfredatta konu ve kazanımlarla birlikte belirtilen açıklamalar dikkate alındığında öğretmenlerin öğrencilere ne aktaracağı ve hangi kazanımları gözleyeceği de belli olmaktadır. 

Peki öğretmen kılavuz kitabının olmaması durumunda öğretmenler ne yapacaklar? MEB Eğitim Öğretim Çalışmalarının Planlı Yürütülmesine İlişkin Yönerge’nin 12. Maddesinde;                                                                                                                       

“Öğretmen kılavuz kitabı bulunan derslerde, kılavuz kitap, ders plânı yerine kullanılır. Öğretmenin ihtiyaç duyması hâlinde, okulun şartlarına göre kılavuz kitaplarda yer alan plânların dışında da öğretim programına uygun ders planı hazırlanıp uygulanabilir. Ders defterine uygulanan etkinliğin adı veya etkinliğin ilgili olduğu kazanım yazılır.” Ve “Öğretmen kılavuz kitabı bulunmayan dersler için, eğitim-öğretim kurumlarında bir veya birkaç ders saati için sınıf öğretmeni, alan (branş) öğretmeni ve/veya zümre öğretmenleri tarafından ders plânı hazırlanır ve uygulanır.”    

ifadesi açıkça gösteriyor ki öğretmen kılavuz kitabı bulunmayan öğretmenler ders planı hazırlamak durumunda. Bununla birlikte bazı derslerde öğretmen kılavuz kitabı sene başında öğretmenlere dağıtılmaktadır. Öğretmen kılavuz kitabını almayan öğretmenlerde ders planı hazırlamak durumundalar. 

Ders plânı hazırlanırken;

a) Dersin doğası ve öğretim basamağındaki diğer derslerle olan ilişkisi,

b) İşlenecek konu örüntüsü,

c) Öğrencinin kazanımları ve hedef davranışları,

d) Konunun işleneceği tarih ve olası süre,

e) Konunun en etkin biçimde işlenebilmesi için gerekli olan eğitim araç-gereç ile başvurulacak kaynakları,

f) Öğrenme-öğretme süreçlerine yönelik etkinlikler, gerekiyorsa güvenlik önlemleri, deney ve gözlemi,

g) Konunun işleneceği sınıftaki öğrencilerin bireysel özellikleri ve farklılıklarının öğretim sürecinde göz önünde bulundurma,

h) İhtiyaçlarını belirleme ve öğrenme-öğretme yaşantılarında değerlendirme süreci,

i) Öğrenme-öğretme sürecini değerlendirmeye yönelik ölçme etkinlikleri ve değerlendirme yaklaşımı

saptanır. 

:::ÖRNEK GÜNLÜK PLANLAR:::


 

Yazar

Yazar

0Mehmath Ali


Yorumlar

  1. ayağınıza sağlık tşk edrm

    civan (Ziyaretci) 28 Tem 2018 12:54

  2. Cok isime yaradi saolun🙌🙌🙌🙌🙌🙌🙌🙌

    Mamoş (Ziyaretci) 09 Haz 2018 13:26

  3. 5. sınıf matematik günlük planları... Üçgenler ve çokgenler ikonuları. Emeğiniz için şimdiden teşekkürler... .

    Gülistan (Ziyaretci) 08 May 2017 15:00

Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile