Yeni: Sınavlar düzenleme
Kayıt Ol
×
güvenlik kodu

Açık Uçlu Sorular Klasik Sorulardan farklı Olacak

Açık Uçlu Sorular Klasik Sorulardan farklı Olacak

8.sınıflarda değişen sınav sistemiyle birlikte gündeme gelen ve uygulanacak olan açık uçlu soru nedir? Açık uçlu sorular nasıl olacak ve cevabı nasıl kodlanacak?

8.sınıftan liseye geçişte açık uçlu soru dönemi başlıyor. Yapılan açıklamaya göre açık uçlu sorular artık sadece üniversite girişlerinde değil liseye yerleşirken de uygulanacak sınavlarda öğrencilere yöneltilecek. Yazılılarda sorulan klasik sorular gibi uzun çözümlü, gidişatına göre puan alan bir soru olmayan açık uçlu sorular genellikle cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle olan ve adaylar tarafından cevap kağıdına yazılan ve/veya kodlanan sorulardır.

Açık uçlu soruların kodlama aşamasında şimdilik net bir görüş yok. Liselere girişte yeni uygulanacak bu sistemde açık uçlu soruların cevaplarının kodlama yapılması yerine oluşturulacak sınav komisyonlarınca cevapların değerlendirilmesi görüşü hakim. Bu bağlamda yöneltilen soruların cevapları ile cevap olmayan durumlar öğretmenlere bildirilecek ve bu bilgiler ışığında öğrencilerin puanları değerlendirilecek.

 


 

Yazar

Yazar

0Mehmath Ali


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile