Yeni: Sınavlar düzenleme
Kayıt Ol
×
güvenlik kodu

5.Sınıf Güncellenen Matematik Müfredatı Değerlendirmesi

5.Sınıf Güncellenen Matematik Müfredatı Değerlendirmesi

5.sınıf Matematik dersi güncellenen müfredat inceleme raporu en altta linktedir. Değerlendirmeyle ilgili genel olarak söyleyebileceklerim: 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı ile 5.sınıflarda diğer dersler gibi Matematik dersi de güncellenmiş müfredat ve kazanımlarıyla başlayacak. Peki 5.sınıf matematik müfredatında neler değişti? Neler yenilendi?

Müfredat yenileme çalışması her ne kadar 1-2 yılı bulmuş olsa da güncellenmiş müfredatın uygulaması yapılmadan "bu müfredat tam 5'ler için" yakıştırmasını yapmak doğru olmaz. Dolayısıyla bu yazımızı yıl sonuna kadar müfredatı uygulayanlar olarak güncelleyeceğiz. Şu aşamada eski müfredatın uygulamasını ve yeni getirilen müfredatta bizi bekliyen değişiklikler konusunda yorumlar yapabiliriz.

Eski müfredatta değişiklik gerekli miydir? Eski müfredatın değişmesi gerektiğini yeni müfredatın ortaya çıkmasıyla birlikte daha iyi anlıyoruz. Çünkü eski müfredatta açıkça belirtilmeyen kazanım açıklamalarının artık belirli bir sınırı var. Yani kazanım açıklamaları "bu kazanımda şunlara girmeyin" şeklinde öğretmeni daha net uyarıyor.

Yeni müfredat ilk incelendiğinde özellikle öğrenciyi 6.sınıfta zorlayan ve daha üst seviyesinde olan bazı konuların 7.sınıfa, aynı şekilde 7.sınıftaki bazı konuların da 8.sınıfa taşınarak TEOG müfredatındaki kazanımların daha anlaşılır hale getirilip sadeleştirilmiş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ama 5.sınıf müfredatına bakıldığında kazanımlardan "ağaç şeması"nın çıkartılmış olduğunu görüyoruz. Bunun haricinde özellikle müfredat güncellemesinin atar damarı olan değerler eğitiminin de 5.sınıflarda diğer sınıflara nazaran daha yoğun verilebileceğini görüyoruz. 

Hazır müfredat güncellemesi yapılmış ve hala güncelleme konusunda öneriler dikkate alınırken 5.sınıflar için şunları da söylememiz gerekiyor:

İlkokula başlama yaşı değişmişti. İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir. Bu değişiklikle ilkokula başlayanlar artık ortaokula geçmeye başladı. Bu da öğrencilerin özellikle Matematik dersi gibi soyut kavramları daha ağır basan bir derste daha fazla zorlanması manasına geliyor.

Eski yaş guruplarında anlaşılması zor olan bazı konu ve kazanımların değişmeden devam ediyor olması bu çocukları daha da fazla zorlayacaktır. Özellikle uzunluk çevirilerinde küçük birimi büyük birime çevirirken ondalık gösterimde bölmeyi tam kullanamayışları, kesir kadarı verilen bir çokluğun tamamını bulmaya yönelik problemler buna örnek olarak verilebilir.

5.sınıf Matematik dersi güncellenen müfredat inceleme raporu


 

Yazar

Yazar

0Mehmath Ali


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile